‘DAHA İYİ COACH OLMAK İÇİN 10 ÖNEMLİ NOKTA ‘

‘1-Bilgisayar Kullanın
Bilgisayarlar harikadır.Dört yıl önce coachlukla ilgili olarak bilgisayarın tuşuna dokunmakla ilgili hiçbir fikrim yoktu.Ama şimdi onsuz yaşamayı düşünemiyorum bile.
Bilgisayar beni daha iyi coach yaptı çünkü şimdi daha organize oluyor ve daha iyi hazırlık yapıyorum. Word programı yazışmalar, tablo ve çizelgelerle listeler, vs. için harika.

2-Sezon Öncesi Ailelerle Toplantı
Oyuncuların aileleri ile toplantı mutlaka yapılmalıdır.Bu ailelerle yakınlaşmak ve onların sizin sarf ettiğiniz efordan etkilenmeleri için harika bir fırsat yaratır.
Bu toplantılar size kendi felsefenizi, antrenmanlar, takımdan kesilecek oyuncular, oynama süreleri, vs. gibi konuları velilere açıklamak için fırsat yaratır. Ayrıca bu toplantılar velilere coaching staff la tanışma ve onlara soru sorma imkanı verir.
Geçen birkaç sezon bu toplantıları sezon öncesi gösteri için yapılan açılış maçının gecesinde düzenledik. Maçtan sonra bütün seviyedeki oyuncuların velilerini kahve ve tatlı yemeğe davet ettik. Her oyuncumuzdan bu gece için $ 5 aldık. Ailelerin sezon boyunca çocukları için ne kadar harcadıklarını düşünürseniz bunun hiç de fazla bir para değildir.

3-Bir College Takımının Maçına yada Antrenmanına Katılın.
Bu takım oyuncularının maç ve antrenman sahası dışında bir ortamda da bir araya gelmelerini ve takım birliğini sağlar. Bu yolla oyuncular maç yada antrenman izleyerek bir şeyler öğrenme fırsatı yakalarlar.
Ben daha antrenmanını izlemek için bize izin vermeyecek bir coachla tanışmadım. Üstelik çoğu coach maçlarını izlemek için bedava bilet bile verir. Takım içi ilişkileri geliştirmek için takımınızı saha dışında da bir araya getirin, bu takım birliğini geliştirir. Ayrıca coach olarak sizde onların arasına katılarak onlar hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

4- Bir Yaz Kampında Çalışın
Ben kendimi geliştirmek için yaz boyunca bir yada iki yaz kampında çalışırım. Bu bana diğer coachlarla tanışma ve onların işleri nasıl yaptıklarını öğrenme fırsatı verir. Yaz kamplarında çevrenizde zorlandığınız birçok konu hakkında sorular sorabileceğiniz çok sayıda bilgili coach bulabilirsiniz.
Aynı zamanda bu diğer coaclarla bağlantılar kurmak içinde iyi bir yoldur. Yeni bir iş aramanız gerektiğinde çok sayıda coach tanımanın size faydası olacaktır.

5- Günlük Antrenman Planlarını Oyuncularınıza Verin.
Bunu yapmaya birkaç yıl önce başladım ve şimdi başka türlü yapamam. Sezon içerisinde her gün antrenman planını odama asarım.Oyuncular gün içerisinde geçerken gelip kontrol ederler. Bu aynı zamanda oyuncularla formlar (sigorta, maç programı, seyahat programı vs.) dışında iletişim kurmak yada sadece yüz yüze konuşmak için harika bir fırsat yaratır.
Bu oyuncuların o günkü antrenmanda sizin neler beklediğinizi anlamalarını sağlar.Bu ziyaretler aynı zamanda oyuncuların sorumluluklarını ve görevlerini anlamalarına yardım eder.

6-Fon Yaratacak İşler
Eski mezunları okula getirin, onları sınıflara dağıtıp eğlenceli bir ortam yaratın. Her coach eski mezunların desteğini arkasında ister ve bu eski oyuncuları kendi tarafınızda tutmak için harika bir yoldur.

7-Yılbaşı Partisi Verin
Coach olduğumdan beri bunu her yıl yapıyorum. Adam başı en fazla $5 yada $10?lık hediyeler için isim kurası çekilir. Bu partiye pon-pon kızlar, menejerler, istatistikçiler de katılır bu onların kendilerini takımın bir parçası ve önemli hissetmelerini sağlar.Parti aynı zamanda herkesin saha dışında eğlenmeleri için müthiş bir imkan sağlar.

8-Ortaokul Antrenmanlarına Katılın
Bizim okulda ortaokul maçları Ekim ayı gibi erken başlar. Bu bana ortaokul coachlarına yardım etme imkanı tanır.Bu aynı zamanda bana ileride benim takımımda oynayacak oyuncularla yakınlaşma, onları yakından tanıma imkanı verir.Antrenmanlara katılmak size altyapı antrenörlerinin fundamental hareketlerini doğru şekilde öğretip öğretmediklerini değerlendirme imkanı verir.

9- Sezon Sonu Bireysel Değerlendirme
Hangi sporda antrenörlük yapıyor olursanız olun bu oyuncu değerlendirmesi bir zorunluluktur. Oyuncuların kendilerinin nerede olduklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Onların eksiklerinin neler olduğunu bilmelerini ve bu eksiklerini gidermek için neleri çalışmaları gerektiğini anlatın.
Biz coaching staff olarak oyuncularımızın değerlendirmesini baharda yaparız.Oyuncularımıza kendilerini değerlendirme formu da doldurturuz. Daha sonra her oyuncuyla 15 den 30 dakikaya kadar, oyuncuların nerede oldukları ve onlara nasıl yardımcı olabileceğimle ilgili toplantı ayarlarım.
Bu bireysel toplantılar oyunculara sezon dışında kendilerini geliştirme çalışmaları için hedef belirlemede idealdir.

10- Çok Çalışma
Şunla yüzleşelim, çok çalışmayı hiçbir şey yenemez . Coach olarak diğer coachlardan daha fazla çalışmaya istekli olmalısınız. Özellikle ailelerle geçirmek zorunda olduğunuz zamanlar size zor gelebilir ama çok çalışmanın yerini hiçbir şey alamaz.
Oyuncularımıza her zaman, herkesin iyi savunma yapabileceğini , bunun için gereken tek şeyin çok çalışma olduğunu söylüyoruz.
İyi bir program da her coach tarafından geliştirilebilir, bunun için gereken şey de çok sıkı çalışmadır.

Chris Kusnerick

Bir Cevap Yazın