‘STANDART ANTRENÖRLÜK STRATEJİLERİ’

‘Siz kendi antrenörlük felsefenize sahipsiniz, fakat siz sporcularınızın üzerinde kişisel değişiklikler yapsanız bile aşağıdaki esaslar bir yerde kendilerine uygun olmalıdır. Gerçekte yaptığınız ve söylediğiniz ve yerine getirdiğiniz her şey her sporcunun evlerindeki sofra sohbetine konu olacaktır.

1. Uygun biçimde giyinin ve profesyonel davranın, salon içerisinde cep telefonu kullanmayınız, yemeyiniz veya içmeyiniz ve oturmayınız.
2. Becerilerinizi net ve güvenle konuşup söyleyiniz sporcular liderlik arayışı içersinde olmalı ve liderliği takdir etmelidirler.
3. Sporcularınıza yaklaşımlarınızı basit ve tutarlı biçimde sürdürünüz olgularınızı karıştırmayınız; basitlik başarıyı kolaylaştırır.
4. Dikkat gösteriniz ( bakarken ve dinlerken ) ve bu olmadan ilerlemeyiniz.
5. Gayretlerden övgüyle bahsediniz ve öğrencilerinizin kurmuş olduğunuz standartları başarma kabiliyetine özen gösteriniz. sporcularınıza asıl önemli olanın ne yaptıklarının olmadığı nasıl yaptıklarının ve ne kadar sıklıkta yaptıklarının önemli olduğunu anlatınız.
6. Bir önceki antrenman becerilerini gözden geçiriniz, bu amaç için % 10 / 20 pratik yapma zamanı ayırınız, becerilerin yaygınlaştırılmasına beceri kazanılmasından daha çok öncelik vermeyiniz.
7. Sürekli ve tutarlı bir şekilde beklentileri güçlendiriniz, Donanım, Dakiklik ve Görgü kurallarından hiçbir taviz vermeyiniz.
8. ??Neden bunu yapıyoruz?? sorusunu cevaplamaya hazırlıklı olun, faaliyetleri ve hedefleri başarmaya çalıştığınızı sonuçlar ile ilişkilendiriniz.
9. Her çalışma dönemini sporcularınıza ana hatlarıyla beraber çizerek anlatınız. Teşvik ve ödüller kullanınız ( Örneğin; SERTİFİKALAR, KARTLAR, ve her sporcudan övgüyle bahsediniz,şeker gibi alışılmamış şeyler.) fakat sunabileceklerinin en iyisini bekleyiniz,/ ne az,ne çok, ne özür
10. Pozitif, doğru geri beslenme ( Antrenörden öğrenciye ve Antrenöre ) hakim olmalıdır. sporcular her antrenmandan bilgi ve becerilerini arttırmış oldukları hissiyle ayrılmalıdır.
11. Her zaman kontrolü elden bırakmayınız; sporcuların karar vermesine izin vermek kontrolü elde tutmanın başka bir yoludur. Antrenmanda çok az konuşmaya yer veriniz, sadece gerektiği kadar gösteri ve açıklamada bulununuz. Daha önceden belirlenmiş bir amaca ulaşmak için sporcuların çok sayıda çeşitli becerilerini kullanmalarını sağlayınız.
12. Her antrenman içinde bir tema veya etkileyici söz kullanınız, Örneğin; ?? DAHA İYİSİ MÜMKÜN İKEN İYİ YETERİNCE İYİ DEĞİLDİR??
13. İlgi ve sağduyu gösteriniz, fakat sporcularınıza mücadele etmeye davet etmekten çekinmeyiniz. Genç insanlar yeni beceri kazanmayı ve bu becerileri kabul etmekten hoşlanırlar. Başkalarının yapamadığı şeyleri yapabilmekten zevk alırlar.
14. Her antrenmanda bir voleybolcu için pozitif ve kişisel bir şey yapınız, bunlar övgü, yorum, veya şaka olabilir, yada gruba gösteri yapmalarını veya bir soruya doğru cevap vermelerini sağlayabilirsiniz.
15. Her antrenmanda her bir sporcunuzun tarzını ve becerilerini gözlemleyiniz, çok sayıda başka stratejilerinizi ve kendi deneyimlerinize dayanarak ekleyebileceğiniz esaslar vardır.

Bir Cevap Yazın