‘VOLEYBOLDA PARMAK PAS DRİLLERİ’

‘PARMAK PAS

PAS: Topun isteğe göre belli bir yere belli bir yükseklikte atılması şeklinde ifade edebiliriz.
Bir voleybolcunun sahip olması gereken yeteneklerden birisidir.Başarılı olmak için mutlaka çok pratik yapmak gerekir.Pas topu yeterli bulduğu yükseklikte, baş üstünde bulunduğu durumlarda yapılan vuruşlardır.

İyi bir pasın nitelikleri:
a-)Elle ilgili olan kuralların uygulanması
b-)Tam ve hatasız uygulanan yön ve uzunluk
c-)Alıcının sahadaki uygun pozisyonu ve yüksekliği
d-)Uygulayıcının taktik ve vuruş için gereken zamanı sağlaması ve vuruşu daha kolay yapması.

İyi bir parmak pas için top oyuncunun alnının 15-30 cm yukarısında ve önünde olması gerekir.Oyuncunun dirsekleri ve işaret parmakları 90 derecelik bir açı yönünde olmalıdır.Diğer parmaklar topun kontrolüne yardımcı olurlar.Oyuncunun bu pozisyonu yaratması için bileklerini geriye doğru kaldırması ve avuç içinin bu pozisyona uygun olması gerekir.

PARMAK PAS DRİLLERİ

1.) A oyuncusu B oyuncusuna topu atar.B oyuncusu parmak pasla topu A oyuncusuna geri atar.Daha sonra yer değiştirirler.

2.) A oyuncusu B oyuncusuna sağ ve sol yönlere top atar.B oyuncusu ise sağ ve sol yönlere doğru kayar adımlarla gider ve parmak pasla topu A oyuncusuna geri atar.

3.) A oyucusu B oyuncusuna parmak pas atar B oyuncusu da parmak pasla karşılık verir ve karşılıklı parmak pasla çalışırlar.

4.)A oyuncusu B oyuncusuna topu atar.B oyuncusu parmak pasla topu A oyuncusuna atar ve B oyuncusu önceden belirlenen çizgiye koşar- geri gelir ve topu tekrar A oyuncusuna geri atar.

5.)A oyuncusu B oyuncusuna topu atar. B oyuncusu topu parmak pasla A oyuncusuna atar ve engeli geçerek duvara değer ve tekrar ilk topu karşıladığı yere döner.

6.)A oyuncusu B oyuncusuna uzun pas atar ,B oyuncusu uzun parmak pasla karşılık verir.A oyuncusu kısa parmak pas atar B oyuncusuna B oyuncusu da kısa topla karşılık verir.

7.)A oyuncusu kontrol pas yapıp parmak pasla B oyuncusuna topu atar.B oyuncusu parmak pasla topu geri atar.

8.) A oyuncusu kontrol parmak pas yaparak topu B oyuncusuna atar B oyuncusu parmak pasla topu geri atar ve yerde bir mekik çeker akabinde topu tekrar A oyuncusuna geri atar.

9.) 8. alıştırmanın aynısını diğer oyuncu yapar,sonra iki oyuncuda aynı hareketi yaparlar.

10.) Her iki öğrencide kontrol pas yapar ve topu geri geri birbirlerine atarlar.

11.)A oyuncusu B oyuncusuna topu atar B oyuncusu A oyuncusuna topu geri atar ve aynı hareketi C-D oyuncuları da yapar.Ve B-C oyuncuları yer değiştirilir ve harekete devam edilir.

12.)A oyuncusu B oyuncusuna topu atar. B oyuncusu topu parmak pasla geri atar ve fileye blok yapıp geri gelir ve harekete devam eder.

13.)A oyuncusu D oyuncusuna topu atar. D oyuncusu uzun parmak pasla karşılık verir.B oyuncusu kısa top atar D oyuncusu kısa parmak pasla karşılık verir.C oyuncusu uzun top atar D oyuncusu uzun pasla karşılık verir.

14.)A oyuncusu D oyuncusuna çapraz uzun parmak pas atar,D oyuncusu gelen pası B oyuncusuna paralel atar.Aynı çalışmayı B ve C oyuncuları da yapar.Çalışma iki topla yapılır.

15.)Öğrenciler üçgen şeklinde dizilirler A ve B oyuncuları arka arkayadır,topu A oyuncusu C ye atar ve attığı yöne koşar,bunu diğer öğrencilerde tekrarlar.

16.)Oyunculardan biri topu diğerine yüksek parmak pas atar ve eliyle bir rakam gösterir,diğer oyuncu topa dokunmadan önce rakamı söyler

17.)A oyuncusu B oyuncusuna topu atar B oyuncusu topu geri atar.A oyuncusu filenin karşısındaki D oyuncusuna uzun parmak pas atar D oyuncusu C oyuncusuyla paslaşır ve D oyuncusu topu tekrar A oyuncusuna uzun parmak pasla atar ve oyun devam eder.

18.)A oyuncusu D oyuncusuna topu atar D oyuncusu kontrol pas yapıp yanındaki C oyuncusuna topu atar C oyuncusu filenin karşısındaki B oyuncusuna topu atar B oyuncusu da kontrol pas yapıp A oyuncusuna topu atar ve harekete devam edilir.

19.)A oyuncusu D oyuncusuna topu atar D oyuncusu tekrar topu karşıya atar ve A oyuncusu yanındakiyle yer değiştirir.D oyuncusu da yanındaki oyuncuyla yer değiştirir.B oyuncusu C oyuncusuna topu atar ve A oyuncusunun yerine geçer C oyuncusu topu karşıya atar ve D oyuncusuyla yer değiştirir.

20.)A oyuncusu filededir. Diğer B ve C oyuncuları fileden uzakta 3 metre ile 9 metre çizgisi arasında dururlar.A topu B ye atar,B aldığı topu uzun pasla C ye atar bu arada A oyuncusu filenin altından diğer tarafa geçmiştir.C kendisine gelen topu A ya atar A da tekrar C ye ve oda uzun pasla B ye oyun böyle devam eder.

21.)Filenin bir başından diğer ucuna 3 metrelik çizgiyi geçmeden yan yana kayar adımlarla parmak pas uygulaması yapılır.

22.)Duvar kullanılarak peş peşe sıralanan sporcuların topu yere düşürmeden diğer sporcunun vuracağı şekilde topu duvarla paslaşma.

23.)A oyuncusu filenin karşısındaki B oyuncusuna topu atar ve kendi sırasının arkasına geçer.Aynı şekilde B oyuncusu da topu karşıya atıp kendi sırasının arkasına geçer.

24.)A oyuncusu B oyuncusuna parmak pasla topu atar B oyuncusu C oyuncusuna atar,C oyuncusu D oyuncusuna atar,D oyuncusu E oyuncusuna atar,E oyuncusu F oyuncusuna atar ve F oyuncusu da topu çapraz A oyuncusuna atar.

25.)A oyuncusu C oyuncusuna manşet pas atar C oyuncusu kontrol pas yapıp A oyuncusuna parmak pasla atar.Aynı anda aynı hareketi C-D oyuncuları da yapar ve C-D oyuncuları kayar adımla yer değiştirir.

26.)A-B oyuncuları ve C-D oyuncuları harekete beraber başlar.A oyuncusu B oyuncusuna parmak pas atar.B oyuncusu parmak pasla karşılık verir.C-D oyuncuları da aynı hareketi yapar ve A-C oyuncuları kayarak yer değiştirirler.Aynı şekilde B-D oyuncuları da hareketi yapar.

Bir Cevap Yazın