‘VOLEYBOLDA SMAÇ DRİLLERİ’

‘SMAÇ

Tanımı: Voleybol topunun,sayı kazanmak ve servisi lehe çevirmek amacıyla baş üstünden tek elle çeşitli şekillerde vurularak file üzerinden geçirilmek süratiyle karşı sahaya düşürülmesi işlemine denir.

Smaç Tekniği :

1)Tek veya üç adımda bir sıçrama ve çift basma tekniğini uygulama(sol sağ çift ayak basma)

2)Fileye yaklaşma ve yükselme

3)Topa vuruş,kolun pozisyonu ,dirsek başa paralel diğer kol yukarıda smaç yapan kol dirseği kitleyerek yukarıdan topa hükmederek vuruş yapılır.

4)Hücum tayming çalışması

Smacın Evreleri

1)Yaklaşma koşusu
2)Sıçrama
3)Havada açılma
4)Vuruş
5)Düşüş

SMAÇ DRİLLERİ

1)Her oyuncu sahada topsuz olarak smaç hareketini yapar.

2)Oyuncular duvarda smaç çalışması yaparlar.

3)Oyuncular ikişerli karşılıklı geçerler.Toplu oyuncu topu,arkadaşına olduğu yerden smaç vuruşuyla atar.

4)İki oyuncu karşılıklı geçer,oyunculardan biri arkadaşına yüksek top atar arkadaşı da gelen topa smaç vurur.

5)Oyunculardan biri kendi attığı topa smaç vurur arkadaşı da gelen topu manşetle durdurur.

6)Oyunculardan biri arkadaşının manşetine doğru top atar,arkadaşı topu manşetle yükseltip diğer arkadaşının manşetine smaç vurur.

7) Karşılıklı parmak ve manşet pas oynarken iyi gelen toplara smaç vururlar.

8) Oyuncular üçerli olur,ortadaki her iki taraftakine pas kaldırır,diğer ikisi de smaç ile topu arkadaşının manşetine atar.

9)A,B,C oyuncuları A ortada olmak şartıyla sıraya geçerler,A topu B ye atar B smaçla topu A ya atar.A manşet veya parmak pasla topu C ye atar,C smaç ile A ya tekrar topu atar.

10)Oyuncular filede topsuz olarak smaç tekniğini yaparlar.

11)Oyuncular filenin önüne konan kasanın üstüne basarak smaç becerisini yaparlar.

12)Filenin karşısında bir öğrenci sandalye üzerinde elinde topla bekler,diğer öğrenciler bir önceki çalışmadaki gibi topa kasanın da yardımıyla dokunurlar.

13)Bir önceki çalışmadan kasaları kaldırarak ve bu sefer topa dokunarak değil de vurarak çalışmayı sürdürürüz.

14)Bir öğrenci filenin önünde top atar,diğerleri de smaç vururmuş gibi gelir ve topu en yüksek seviyede yakalarlar.

15)Bir önceki çalışmada olduğu gibi ancak öğrenciler bu sefer atılan topa vurmaya çalışacaklar.

16)Oyuncular top kaldıran kişiye kendileri top atıp smaç vuracaklar.

17)Oyuncular top kaldırana topu atıp file önüne gelecekler top kaldırandan pas alıp açılacaklar ve tekrar kaldırılan topa smaç vuracaklar.

18)Oyuncular blok yapıp açılacaklar ve atılan topa smaç vuracaklar.

19)Oyuncular üçerli guruplara ayrılırlar ,öğrencilerden biri file önünde diğerleri de üç metre dışında bekler.İçeride ki oyuncu dışarıdaki oyunculara yüksek top atar onlarda bu toplara smaç vurarak karşıdaki arkadaşlarına atarlar.

20)A oyuncusu sahanın bir tarafında,B ve C diğer tarafta.C servisle A ya atar A topu manşetle B oyuncusuna atar B oyuncusu smaç ile topu karşı sahaya atar.

21)A oyuncusu bir tarafta B-C öbür taraftadır.A oyuncusu 5 numaraya servis atar B manşet pas ile servisten gelen topu C ye atar.C smaçla topu karşıya atar.

22)A topu servis ile C ye gönderir.C topu manşet ile D ye atar.D parmak pas ile tekrar C ye atar.C parmak pas ile B ye atar.B smaç ile topu karşıya atar.

23)A ve b oyuncuları 2 ve 4 te yerleşirler.C oyuncusu karşı sahanın servis çizgisinden topu A ya atar.A topu parmak pas ile B ye atar.Daha sonra filenin altından 2 numaraya geçer.Bu arada B smaç ile topu A nın bulunduğu yere atar.Filenin altından karşı sahanın 4 numarasına geçer.

24)Filenin önünde a oyuncusu, karşı sahada filenin önünde b oyuncusu vardır.C,A ya parmak pas ile topu atar.A manşet pes ile C ye geri atar.C smaç ile karşı sahaya topu atar.karşı sahada b oyuncusuyla aynı çalışmayı devam ettirir.

25)Oyuncu servis atar ve plonjon yaptıktan sonra 4 numaraya kayma adımıyla gidip 3 numaradan kalkan topa smaç vurur.

26)A oyuncusu filenin önündedir.A ,B ye parmak pasla top atar ve 1,5,6 numaralardan birini söyler B de topu oradaki oyuncunun üstüne vurur.Oradaki oyuncu da manşet pasla topu A oyuncusuna atar.

27)D oyuncusu servisle topu A oyuncusuna atar A oyuncusu da C oyuncusuna atar bu arada B oyuncusu servisle beraber dip çizgiye değer ve C oyuncusunun attığı topa smaç vurur.

28)A oyuncusu B oyuncusunun topunu tekrar ona kaldırır,B oyuncusu smaç vurduktan sonra 6 numaraya açılır karşıdan gelen servisi A oyuncusuna atar ve sıradaki smaç vurur.

29)A ve B karşılıklı file önündedirler C ve D de karşılıklı 3 metre dışında ,C topu A ya atar A da gelen topu C ye kaldırır ve C nin yerini almaya gider,bu arada C topa smaç vurur ve A nın yerini alır.Çalışma karşıda devam eder.

30)A oyuncusu karşıdan gelen topu karşılar B oyuncusuna atar B de 4 numaraya pas kaldırır A topa smaç vurup geri açılır ve tekrar gelen topa bu sefer 3 ten daha sonrada ikiden hücum yapar.

Bir Cevap Yazın