‘AKUPUNKTUR DOPİNG MİDİR? / SPORHEKİMLİĞİ ve AKUPUNKTUR’

Spor hekimliğinde akupunkturun yeri nedir ?
Binlerce yıldan beri insanlığa şifa dağıtan akupunktur günümüzde yeni yeni alanlarda başarılı sonuçlar vermektedir. Bilindiği gibi akupunktur kronik ağrılarda, romatizmal hastalıklarda,cilt hastalıklarında,akciğer ve üst solunum yolu hastalıklarında, ilaç ve uyuşturucu bağımlılıklarında başarı ile uygulanmaktadır. Son yıllarda akupunkturun spor hekimliği ve sporcu sağlığı üzerindeki olumlu etktileri gündeme gelmiştir.

Bilindiği gibi masaj sporcunun kaslarında metabolik yıkım ürünü olan laktik asidin atılımını hızlandırır, kasların spazmını çözer, kaslarda kan dolaşımını artırır.

Akupunkturun ise sporcu üzerindeki etkileri psikolojik ve mental sahadan kas-iskelet sistemine kadar değişik seviyelerde gözlenmiştir. Sporcu performansını artırıcı etkileri şöyledir :

1- Akciğer solunum kapasitesini artırıcı etkisi: Yapılan klinik deneylerde akciğer solunum kapasitesini %5 – 15 artırdığı ispatlanmıştır.

2- Gerek merkezi gerek periferik mikrosirkülasyonu artırıcı etkisi

3-Psikolojik etkisi: Cesaret verici, umut verici etkisi

4- Fiziksel ve mental yorgunluk belirtilerini baskılayıcı etki.

5- Duyu organlarının fonksiyonlarının en üst seviyeye çıkması. Görme, işitme duyusunun daha mükemmel çalışması,mental faaliyetlerin ve dikkatin en üst düzeye çıkması gibi etkileri vardır.Zihinsel uyanıklığı artırır,refleksleri güçlendirir.

6- Kas iskelet yapısı üzerinde tendonları sağlamlaştırıcı, kas gücünü artırıcı,kemik yapıyı destekleyici etkileri vardır.

7- Spor yaralanmalarında kas ve tendon ağrısını keser,omuz,diz ayak bileği gibi önemli eklem ağrıları kulak akupunkturu uygulaması ile kolayca kesilebilir.Travmaya uğramış dokuların iyileşmesini hızlandırır. İyileşmeden sonra egzersizle ortaya çıkan ve sporla artan ağrıları baskılar.

Akupunkturla doping yapılır mı ?
Akupunktur doping midir? Pek çok batı ülkesinde antrenörler takımlarının performansını daha fazla yükseltmek için akupunkturdan yararlanıyorlar. Akupunktur da vücuda dışarıdan herhangi bir kimyasal madde verilmediği için doping testlerinde kan ve idrarda yasak bir maddeye rastlanmaz. Onun için akupunktur yasalara aykırı olmayan bir performans artırıcıdır denebilir. Ülkemizde de sporcuların akupunktur dan yaralanarak spor müsabakalarında daha başarılı olmaları mümkündür.

Bir Cevap Yazın