‘HAMİLE SPORCU MÜSABAKALARA KATILABİLİRMİ?’

‘Konuya iki yönden bakmak uygun olacaktır.
– Hamile sporcunun resmi yarışmalarda oynaması kurallara uygun mudur?
– Hamile bir oyuncu yarışmalara katılarak kendine veya karnındaki çocuğa zarar verir mi?

Hamile sporcunun resmi yarışmalarda oynaması kurallara uygun mudur?
Resmi kurallar açısından bakıldığında kesin olarak bilinen hamile sporcunun yarışmalara girmesini engelleyen hiçbir kuralın olmadığı gerçeğidir. Ancak bu soruyu gündeme getirenlerin dayanak noktası, sporcunun hamile olmasının performansını arttırma olasılığına zemin yaratabileceği ve bu durumun da sporcuya kural dışı bir avantaj sağlayabilecek olma ihtimalidir. Bu sav bir anlamda doping tanımlaması olarak ortaya çıkabilir. Hamile bayanın hamilelik dolayısı ile vücudunda meydana çıkan hormonal ve enzimatik değişiklikler, gebelik ilerledikçe değil onun atletik performansının artmasına aksine bozulmasına neden olur. Bu temel bilgi ışığında hamile sporcunun yarışmalara katılmasına engel olmak amacıyla uluslararası kuruluşların veya WADA (dünya anti doping ajansı)?nın almış olduğu bir karar ve koymuş olduğu yasaklayıcı bir kural günümüzde yoktur. Bu sebeple ülkemizde bu uluslararası kurallara uygun düzenlenen yönetmeliklere göre bu konuda kısıtlama bulunmamaktadır.

Hamile bayan oyuncu yarışmalara katılarak kendine veya karnındaki çocuğa zarar verir mi?
Daha öncede belirttiğimiz gibi hamilelik süresince değişen hormonal durum ve artan enzimatik aktivasyon, gebelik haftaları ilerledikçe zayıflayan kaslara, gevşeyen eklemlere, bulantılara, kusmalara ve değişgenlik gösteren piskolojik durumlara sebep olacaktır. Oluşan bu yeni durum dolayısı ile sporcunun performansı ciddi olarak olumsuz yönde etkilenecektir.

Ancak tüm bunlara rağmen oynamak isteyen sporcuya, kendisine ve çocuğuna olabilecek zarar açısından söylenebilecek tek şey oyun sırasında karşı karşıya kalacağı darbe ve sakatlıkların kendisi ve etkilerinin yaratacağı risklerin varlığıdır. Bu darbeler ve sakatlıklar direkt bir sıkıntıya sebep olmasa dahi özellikle teşhis amaçlı kullanılacak röntgen veya tedavi amaçlı kullanılacak ilaçlar gebelik süreci ve ana rahmindeki çocuk açısından farklı riskleri ortaya çıkarabilir. Bu bahsi geçen riskler dışında eğer yarışmaya giren sporcuda düşük açısından bir riski daha önce yok ise sporcuyu oyuna girmesinin düşük riskini arttıracağı konusunda korkutmaya hakkımız da yoktur.

Özetle denilebilir ki;
– Hamile sporcunun yarışmacı olması kural dışı değildir ancak vücudunda oluşan ve oluşacak değişikliklerle ilgili bilgilendirilmesi uygun olacaktır
– Hamile sporcuya yukarıda belirttiğimiz nedenlerle yarışmaya girmemesi tavsiye edilmelidir ancak onun gebeliğin başlangıcında iken gireceği bir iki yarışma ile çocuğuna ve kendine ciddi zarar vereceğini söylememiz çok doğru olmaz.

Prof. Dr. Turgay Atasü

Bir Cevap Yazın