‘KALORİ CETVELİ’

ENERJİ İHTİYACI
Kalori bir enerji ölçüsüdür. Yiyeceklerin verdiği enerji ve vücudun harcadığı enerji kalori cinsinden ölçülebilmektedir. Bir kalori bir gram suyun sıcaklığını bir santigrat derece arttırmak için gereken ısı miktarı olarak tanımlanabilir.Bir kalori çok küçük enerji miktarı olduğundan egzersizler sonucu harcanan enerji veya yiyeceklerin enerji içeriği belirtilirken kilokalori tanımı daha çok kullanılır.Kilokalori C harfiyle yada 1000 kalori olarak gösterilir.Kaloriler, karbonhidrat,yağ,protein ve alkolden sağlanabilir.Bir besinin kalorisi enerji içeriğini belirtir.Protein ve karbonhidratların birer gramları 4'er kalori verirken,Bir gram yağ 9 kalori,bir gram alkol ise 7 kalori vermektedir.
Sporcuların kalori harcamaları yaş,cinsiyet,vücut ağırlığı,vücut yapısı,metabolik oranları ve fiziksel aktivite düzeylerine göre değişiklik gösterir
Kilogram vücut ağırlığı başına kalori ihtiyacı çocuklarda en yüksektir.Çünkü,dokuların gelişimi ve büyüme kalori gerektiren işlevlerdir.İlerleyen yaşlarda kalori ihtiyacı düşer.
Vücut ağırlığı kalori ihtiyacını doğrudan etkiler.Çünkü daha ağır bir vücut ile çalışmak daha çok kalori gerektirir.Vücut daki yağ oranında kalori ihtiyacı için önemlidir.Çünkü,kasların kalori ihtiyacı yağlara göre daha fazladır.Bu sebepten aynı ağırlığa sahip iki sporcudan yağ oranı düşük olanının kalori ihtiyacı daha fazla olacaktır.Erkekler kadınlardan daha az yağ oranına sahip oldukları için kalori ihtiyaçları daha fazladır.
Metabolik oranlardaki çeşitli değişmeler kalori ihtiyacını etkiler.Bu oranlar %10-20 arasında değişir.Fiziksel aktivite fazladan 1000-1500 kalori arasında ek bir gereksinim doğurur.Eksersizlerle harcanan kalori miktarı aktivitenin süresine ,yoğunluğuna ve sporcunun ağırlığına göre değişiklik gösterir.
Enerji sarfiyatı efor gücü ile yakından ilişkilidir:Koşma hızının 3.3m/sn den iki katına 6.6m/sn ye çıkarıldığından enerji gereksinimi 8 kat artar.Yüzmede hızın 3 katına çıkarılmasında 0.33m/sn den 1m/sn ye 5 kat enerji gerektirir.
Bir sporcunun enerji ihtiyacının hesabı çok kolay değildir.Çünkü çalışma süresince yeterli beslenmesi idmanda harcadığı ortalama enerji ve yarışmada harcadığı enerji dinleme durumu ve yeterli uyku gibi bütün durumların bilinmesi gereklidir.

70 kg. ağırlığındaki bir insanın kalori harcamaları:
HARCANAN KALORİ : Yürümek ( 3,5 Km/Saat) 3 Kcal./dakika, Koşmak ( 10 Km/Saat) 11 Kcal./dakika, Yüzmek ( 3 Km/Saat) 7 Kcal./dakika, Bisiklet ( 15 Km/Saat) 6 Kcal./dakika, Tenis 7 Kcal./dakika, Aerobik dans 6,5 Kcal./dakika, Masa tenisi 5 Kcal./dakika.

Bir Cevap Yazın