SPOR BAYANLARA NE KAZANDIRIYOR?

Florida Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, sporlara katılmanın bayanlara yalnızca fiziksel olarak uyum içinde olmanın ötesinde faydalar sağlamaktadır.

Üniversitenin spor bilimleri ve antrenman bölümü profesörlerinden Heather Hausenblas spor aktivitelerine katılanların kendi vücutlarını daha iyi tanıdıklarını, yüksek öz güvene sahip olduklarını ve başkalarına daha çok güven duyduklarını söylemektedir. Ayrıca ?insanlarla içiçe olmayı sağlayan spor gibi bir etkinlikte bulunduğunuz zaman fiziksel sağlık dışında oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır.? diyor. Spor ve antrenmanlara katılmak bütün psikolojik değişkenleri psikolojik iyileşmeye katkıda bulunur. Örneğin özsaygıyı arttırır, stres ve kaygıyı azaltır.

Aralık ayı spor davranışı dergisinde Hausenblas, birçoğu lise öğrencisi olan 114 bayan sporcuya10 self rapor testi vermiştir. Katılımcılar 3 gruptan oluşmaktaydı: sporcu olmayanlar, voleybol, lakros, soccer gibi genel sporcuları ve de yüksek düzeyde yarış dalgıçlarını içermekteydi.

Hausenblas ?dalma sporcularını seçtik çünkü onlar vücutlarını göstermek durumunda oldukları bir spor alanındalar ve de öyle antrenman yapmaktalar? diye belirtmiş ve bu sporda ciddi estetik kalite yer almakta bu yüzden fizikleri konusunda sporcuların daha ciddi kaygılar besleyebileceğini düşündük.?şeklinde eklemiştir.

Sporlara katılım her şekilde pozitif duyguları harekete geçirir. Yeme bozuklukları kaygısı araştırmaları, sporcuların kendi hayatları üzerindeki kontrollerinin spor yapmayanlara göre %53 oranında daha fazla olduğunu göstermektedir. Hausenblas, bu sporcuların başkalarına güvenlerinin de diğerlerine göre %22 oranında daha fazla olduğunu iddia etmiştir.

Sporlara katılarak bayanlar vücutlarıyla barışmakta ve güç, dayanıklılık konularını özümsemektedirler. (Mary Wise- UF voleybol takımının koçu ve NCAA tarihindeki bu denli uzun antrenörlük yapan tek bayan) ?Bütün bu mesajlar bizim küçük kızlarımıza toplum tarafından verilmemektedir.? Diye eklemiştir.

Wise? a göre spor kızların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine katkıda bulunabilecek en iyi yoldur. Sporlara katılmak sadece nasıl kazanılacağını değil nasıl kaybedilebileceğini de öğretir. Kızlar eğer başarısızlıktan korkmazlarsa, daha büyük hedeflere ulaşmak için daha büyük riskler altına girebileceklerdir. Spor bayanlara aynı zamanda başkalarıyla nasıl çalışılacağını, nasıl hedefler oluşturacaklarını öğretir. Hiç şüphesiz bu kazanabilecekleri en önemli şeylerden biridir.

Kristin Harmel

Bir Cevap Yazın