‘ALTYAPI ANTRENÖRÜ ‘

‘Antrenör adayı, tabii ki bir voleybol oyuncusudur. Peki? Her oyuncudan bir antrenör yaratılabilir mi ? Tabii ki hayır. Aday, çok iyi bir konuşmacı olmalı. Düşündüklerini açık ve öz olarak aktarabilmelidir.

İyi bir dinleyici olmalı. Oyuncunun neyi anlamadığını, ancak onu dinlerseniz öğrenebilirsiniz. Sonuçta oyuncu ile bir bilgi alışverişinde bulunulmalı..

Genç antrenörlerde en çok görülen hatalar ise; hep haklı olmalarıdır. Anlamadığı zaman, ?Anlamadım ? diyebilmeli. ( Bu, oyuncuya da iyi bir örnek olur ). Anlaşmazlık daha çok konuşanı dinlememekle başlar. Antrenör iyi örnek olmalıdır.

Zaman ve enerji geri kazanılamaz. Lütfen, antrenmanlarda daha dikkatli olun. Fundamental konusu işinizin ? olmazsa olmaz ? faktörüdür. Bizzat çalışmalısınız. Öğretmek istediğiniz hareketleri yavaş fakat doğru yapabilmeniz çok faydalı olur. Hiç olmazsa , doğru tarif edebilmelisiniz.

Detaylar ise çok önemlidir. Oyuncuya hareketin nasıl yapılacağını net olarak anlatmalısınız. Detay mükemmellik için en önemli şarttır.

Hedefiniz oyuncuyu yormak değil, oyuncuya öğretmek olmalı.

Voleybol aslında bir ? üçgen ? oyunudur. Açıların önemi bilinse fena mı olurdu ? İnsan, sanıldığı gibi yavaş değildir. Ama, ne kadar süratli olduğunu da bilmez. Bu konu öğretildiğinde ise, sporcuların verimi, bir hayli artar.

Öncelikle her oyuncu iyi oynamak ister. Bu birinci gerçek. Her antrenör de oyuncusunun iyi oynamasını ister. Bu da ikincisi. Oyuncu iyi oynayamıyorsa sebep dialog eksikliğidir. Bu da üçüncü gerçek.

Bu hatanızı düzeltin. Diyalog iyi antrenör olmaya yeterli şart değildir ama gerekli şarttır.

Tabii ki antrenörün İngilizce de bilmesi lazım. Teknik kitap, film ve dergiler, ortak dil olarak kabul edilen İngilizcedir. Kendinize bir kütüphane ve CD koleksiyonu kurmalısınız. Her antrenör ustasından ileri olmalıdır. Tabii, yetiştireceği antrenörden de geri olacaktır…

Bir maçı seyirci gibi seyretmeyin. Doğru ve yanlışları görüp, bilginizi arttırın.

Birçok kursa katılmalısınız. Birçok antrenör ile iletişim içinde olmaya çalışın. ( Yabancı antrenörler dahil ). Günümüz bilgisayar çağı.. e-mail ile herkese ve ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tek fikir sahibine ? fikrisabit ? denir. Düşünemez. Düşünebilmek için en az ? iki fikir ? lazım. Doğru çözümlere ? birçok fikir ? sahibinin ulaşma şansı, tabii ki daha fazladır.

Bir Cevap Yazın