‘DAHA İYİ COACH OLMAK ‘

‘Coachluk öğretmenlikten ilham alır. Bu söz meslekteki her günümde kalbimde hissettiğim bir deyimdir. Bir coach olarak bizler öğretmenleriz, oyuncularımız öğrencilerimiz, salonlar da sınıflarımızdır. Aşağıda sunacaklarım benim kendimi coach olarak birçok yönde geliştirmek için faydalandığım ve sizlere paylaşmak istediğim fikirlerdir

1-Daha iyi metod.
Her zaman işleri daha iyi yapabileceğiniz yollar arayın. Öğretme metotlarınızı iyi bile olsa daha iyisini yapmaya çalışın.En iyi öğretmenler öğrenmeyi hiç kesmeyen iyi öğrencilerdir.İyi öğretmenler kendi alanlarında birer uzman olmalıdırlar.Eğer öğrenmeyi bırakırsak mesleğimizde bizi bırakır.

2-Planınız üzerinde çalışın , Planınızı çalıştırın.
Organizasyon iyi öğretmenin kalbidir. Neyi öğreteceğinizi, nasıl öğreteceğinizi, ne zaman öğreteceğinizi, kime öğreteceğinizi ve neden öğreteceğinizi bilmelisiniz.

3-? K.I.S.S.? formülü.
Zaman test etti ve bu kural hala geçerli:?Keep It Simple Stupid!? (aptalların anlayacağı kadar basitleştir) Öğreteceğimiz şey oyuncularımızın maçta yapabileceği spesifik (belirli) bir şey olmalıdır. Kendinize şunu sorun:Bu öğrettiğim şey başarı için gerekli mi? Basitlik kaliteyi getirir.

4-Kuma değil kayaya inşa edin.
Önce basit ve temel becerileri öğretin sonra bunun üzerine daha zor ve komplike olanları inşa edin. Öğretilecek şey bir bina gibi ilerde olabilecek sert fırtınalara dayanacak şekilde sağlam inşa edilmelidir.

5-Öğrencilerinize vizyon kazandırın.
Oyuncularınızda bireysel olarak ve takım olarak ne görüyorsunuz? Onların gelecekte nasıl olabileceklerinin resmini çizmeye çalışın. Satıcılığın etkin öğretmedeki değerini göz ardı etmeyin.

6-Davranışlar ve Teknikler.
Tekniklerle birlikte bu teknikleri en zor durumlarda bile başarılı kılacak (hırs, takım ruhu vs. gibi) manevi değerleri de öğretin. Bu manevi değerler uygulamayı en üst düzeye çıkaracaktır.

7-En iyi gördüklerimizi hatırlarız.
Öğrenciler sesliden daha çok görsel olarak iyi öğrenirler. Doğru teknikleri açıklarken gösterin.

8-Doğru noktayı işaret edin.
Açıklamalarınızı ve gösterimlerinizi kısa tutun. Spesifik olun belirli bir noktayı işaret edin. Oyuncularınızın ilgilerini ve dikkatlerini toplayın.Çok fazla bilgi ile oyuncularınızı ezmeyin.

9-Bir kere söyleyin on defa yaptırın.
Öğrenciler en iyi yaparak öğrenirler. Tekrar öğrenmenin anasıdır.

10-Sadece yaptırmayın doğru yaptırın.
Öğrencilerinizden kaliteli uygulama isteyin.Yalnızca tekrar yeterli değildir kaliteli tekrar yapılmalıdır.Hareketleri doğru yaptırmak hem coach hem de oyuncular için disiplin ve zihinsel direnç gerektirir.Coach oyuncularına mükemmel performansın ne olduğunu tanımlamalıdır. Alışkanlıklar, iyi yada kötü, bırakılması zordur.

11-Koşarken öğretin.
Oyuncularınıza öğreteceğiniz hareketi açıklayıp gösterdikten sonra onlar hareketi yaparlarken düzeltmeleri ve uyarılarınızı yapın. Eğer bütün grubun faydalanacağı bir şey değilse, bir oyuncuya açıklamak yada düzeltmek için bütün grubun çalışmasını durdurmayın.

12-Suçu çalışanların üzerine yıkmayın.
Eğer işler başarılı gitmiyorsa, değerlendirme yap.Nasıl oyuncularımla daha başarılı olabilirim? Başka bir coacha antrenman yada maçınızı değerlendirmesini isteyin ve eleştirilere açık olun.Oyuncularınızı dinleyin özellikle daha tecrübeli olanları, onlardan inanılamaz şeyler öğrenebilirsiniz.

Yaşlı bir coach genç bir coacha neler söyler?

Her coach kendisine her sezon şu soruları sormalıdır:

– Bu sezon öğretme ve coaching tekniklerimi nasıl geliştirebilirim?
– Oyuncularımla, onların aileleri ile taraftarlarla ve idarecilerle olan iletişim becerilerimi nasıl daha fazla artırabilirim?
– Kendi kondüsyonumu ve diyetimi nasıl daha fazla geliştirebilirim?
– Kendi karıma ve çocuklarıma yeteri kadar zaman ayırıyor muyum?
– Bu sene düzeltmem gereken kötü alışkanlıklarım yada karakteristik özelliklerim var mı?
– Gelecek sezon için hedeflerimi ve amaçlarımı belirledim mi?

İhtiyar coachtan birkaç düşünce daha:

– ?6 P? kuralının önemini sakın unutma; ?Proper Planing Positively Prevents Poor Performance? ( uygun hazırlanmış plan olumlu olarak zayıf performansı engeller.)
– İyi , daha iyi , daha iyi en iyi oluncaya kadar asla dinlenmem.
– Coachun üç tane varlığı vardır; ruhu , sağlığı ve şöhreti.

Will Rey

Bir Cevap Yazın