‘İDEAL VOLEYBOL ANTRENÖRÜ’

‘1. İdeal antrenör sporculara bir öğretmen olmalıdır.
2. Her sporcunun yaş ve kabiliyetine uygun davranmalıdır.
3. Sporcuları kişisel en iyi formu yakaladıklarında övgüde bulunur ve kişisel başarmak istedikleri şeyi doğru yaptıklarını birlikte analiz eder.
4. Ayrıca voleybolcularıyla beraber birlikte çok iyi başarı sağlayamadıkları bir maçı tartışıp bu sayede hatalarını öğrenip ilerlemeye devam etmelerini sağlar.
5. Coach motivasyon arttırıcı ve rahatlatıcı bantlardan oluşan ve sporcularına ödünç verebileceği bir kitaplığa sahip olmalıdır. Sporcular ve ebeveynleri arasında açık bir diyalog başlatır.
6. Sporcularını eleştirirken sporcudan çok stiline atıfta bulunarak kolay hale getirir (Örneğin: yanlış adımlama yapıyorsun yerine ayaklarının ekstra bir çalışmaya ihtiyacı var ifadesi kullanılmalıdır.)
7. Sporcularının ebeveynleri ile iyi bir ilişki kurar.
8. Sporcularına okul ve burs olanakları konusunda yardımcı olur.
9. İdeal coach takım çalışmasına önem verir ve takım birliğini kurma yollarını araştırır.
10. Voleybolcularının voleybol oynama keyfini çıkarmaya teşvik eder. Her sporcusuna neler hissettiğini sorar, şaka yapmalarına, gülmelerine ve diğer sporcu arkadaşlığıyla mutlu vakit geçirmelerine izin verir, fakat eğitim verdiğinde dinlemelerini bekler. Eğlencede payı olur ve iyi bir mizah anlayışı olur.
11. Bireysel davranmaktan daha çok takımın iyiliği için müsabaka değerler sistemine uygun iyi bir takım ahlakı geliştirir.
12. Yaşca büyük voleybolcularının genç olanları koordine etmelerini sağlar.
13. İyi coach?lar bütün bu rolleri ve görevleri yerine getirmek isterler. Hiçbir zaman bu hedefi tam olarak tutturamadıklarında mükemmellik coachlar için voleybolcular kadar tarifi zordur.
14. Hiçbir zaman mücadeleyi bırakmazlar, bu bir çok şeyler öğrendiğimiz coach tipleridir.

Bir Cevap Yazın