‘VOLEYBOLDA TOPSUZ SÜRAT ANTRENMANLARI’

‘Oyuncu dip çizgi gerisinde orta yükseklikte bekler ve işaretle 8m koşarak aynı pozisyonda komutla durur. ( Yüzü fileye dönük)

Aynı alıştırma bu kez duruş alçak pozisyonda yapılır.

Oyuncu dip çizgide yüzüstü yatar ve işaretle fileye kadar depar atar ( yüzü fileye dönük)

Oyuncu 3m çizgisinde yüzüstü veya sırtüstü fileye dönük olarak durur ve işaretle 180derce dönerek dip çizgiye depar atar.

Oyuncu 3m çizgisinde fileye yüzü dönük oturur ve işaretle ayağa kalkıp 180derece dönerek dip çizgiye 9m depar atar.

Oyuncu 3m çizgisinde yan yatar ve işaretle 90 derece dönerek 9m depar atar.

Oyuncu 3m sınav pozisyonunda yüzü fileye dönük durur ve işaretle 180derece dönerek dip çizgiye doğru 9m depar atar

Oyuncu dip çizgide durur işaretle öne doğru plonjon atar ve fileye depar atar .

Oyuncu file önünde dizlerden bükülü (Blok pozisyonunda) beklerken işaretle doğrulur 180 derece döner ve dip çizgiye doğru 9m depar atar.

Oyuncu file önünde bir ayağı gergin dizin üstünde çöker, işaretle ayağa kalkıp 180 derece dönerek dip çizgiye doğru 9m depar atar.

Oyuncu servis çizgisi 3m gerisinde yüzü fileye dönük durur.İşaretle 9m depar atar ve alçak pozisyonda durur ve öne takla atar.

Oyuncu yüzü fileye dönük servis çizgisi üzerinde
Alçak pozisyonda bekler ve işaretle depar atar, durur ve file ününde yere oturur.

Oyuncu yüzü fileye dönük,alçak pozisyonda servis çizgisinde bekler işaretle, file önüne kadar depar atar, durur ve squat yapar

Oyuncu bir önceki alıştırmanın aynısını yapar fakat hareketi, file önündeki hareketi
Sırtüstü yatarak bitirir.

Oyuncu dip çizgide yüzü fileye dönük alçak pozisyonda bekler, işaretle depar atar, durur ve büyük bir adımdan sonra öne yuvarlanır.

Oyuncu orta pozisyonda bekler, antrenör oyuncunun gideceği yönü gösterir. Antrenör elini aşağıya indirdiğinde bu oyuncu için öne,arkaya takla,veya plonjon işaretidir. Ve oyuncu hemen ayağa kalkıp harekete devam eder.20-25sn

Oyuncu yukarıdaki alıştırmanın aynısını yapar elini indirdiği zaman belli bir hareket yapar.(öne takla gibi)

Oyuncu alçak pozisyonda bekler. Antrenör elindeki topla hareket edeceği yönünü oyuncuya gösterir. Antrenör topu yere bıraktığında bu plonjon işareti,yukarı attığında geriye takla işareti, yere smaç vurduğunda öne takla işaretidir. Yere düştükten sonra oyuncu hemen ayağa kalkar ve hareket etmeye devam eder. ( 20-25sn)

Oyuncu alçak pozisyonda bekler ve olduğu yerde parmak ucunda çöker. Antrenör elindeki topu havaya attığında oyuncu öne plonjon atar,çabukça ayağa kalkar .

Üç oyuncu arka arakaya alçak pozisyonda iken, bir oyuncu diğerlerin 3m ilerisinde durur. Üç oyuncunun en önündekinde 2kg sağlık topu vardır.Üç oyuncu parmak ucunda ayak çekerken topu bekleyene, göğüsten fırlatarak, sıranın arkasına geçerler. Çalışama her oyuncu sırayla yaparak devam eder.

Oyuncu 3m çizgisi ile file arsında alçak pozisyonda yarım fileye dönük şekilde,Oyun içindeki gibi durur. İşaretle yana adımlama,ile fileye gider 3m yana adımlama ile geri döner.
(15-20sn 3kez)

Oyuncu elleri yere deyecek şekilde, sahanın ortasında alçak pozisyonda bekler. Antrenörün işaretiyle yana adımlama ile yan çizgilere gider ve oturup ayağa kalkar sağ ve sol çizgiye 5kere oturarak 20-25sn çalışır.

Sahanın 3m karelik bir yerinde 4 işaret konur. Oyuncu işaretle bu dört nokta arasında gösterilen yönde yana adımlama ile gidip gelir. Her dört noktaya oyuncu gitmelidir.

Oyuncu yüzü fileye dönük servis çizgisinde durur.Antrenörün görsel işareti ile orta çizgiye depar atar ve 3m çizgisine geri döner ve en son karşı sahanın servis çizgisine depar atar. Aynı anda her çizgiye eller ve ayaklar temas etmelidir.
(9-3-6-3-9).

Oyuncu servis çizgisinden antrenörün görsel işareti ile orta çizgiye depar atar, 3m çizgisine gider, orta çizgiye geri döner ve oradan dip çizgiye koşar.(9-3-3-9m) Çizgiye eller ve ayaklar aynı anda değmelidir.

Oyuncu sahanın sol tarafında dip çizgi gerisinde fileye doğru yüzü dönük bekler. Görsel işaretle sağ tarafa dip çizgiye yana adımla gider, oradan sağ çizgi üzerinden fileye doğru depar atar.Blok pozisyonunda sola doğru yan adımla gider. Ve sol çizgi üzerinden geriye doğru geri geri koşar.

Oyuncun dip çizgi gerisinden sol tarafı bekler, işaretle çapraz olarak sağa file önüne depar atar.Buradan blok pozisyonunda yan adımla sol tarafa gider sol yan çizgiye döner ve sağ dip çizgiye doğru depar atar. Sağ dip çizgide alçak pozisyonu alır ve yan adımla dip çizginin sol tarafına gider.

Oyuncu 6 numarada çizilmiş olan iki üçgenin
(kenarı 2m) olduğu yerde pozisyonda bekler. Oyuncu 6 numara oyuncusunun hareketlerini bu üçgenler üzerinde gerçekleştirir. ( 15-20sn)

Oyuncu sahanın arkasında ayak uçlarını çekme hareketi yapar. Antrenörü elini indirdiğinde öne takla atar ve ayağa kalkıp fileye depar atıp, deyip yarım dönük pozisyonda geriye doğru başlangıç pozisyonuna döner.

Oyuncu arka alanda ayak çekme hareketini yaparken, antrenörün işareti ile file önüne depar atar ve hayali smaç hareketi yapar, sonra yan adımla başlangıç pozisyonuna döner.

Oyuncu yüksek blok pozisyonunda bekler. Oyuncu işaretle blok için düzgün maksimum sıçramayı yapar, yere iner inmez omzundan geriye döner. Hemen blok pozisyonunu geri alır ve çalışmayı 10 kere tekrar eder. Önemli olan egzersizin hızlı ve düzgün yapılmasıdır.

Oyuncu 2 numarada temel blok pozisyonunda durur.( daha sonra 4 numara) İşaretle blok için maksimum sıçrama yapar, yere düşer ve geriye 3.5m kadar yana adımla gider ve hareketi tekrar eder. ( 20-25sn)

2 numarada oyuncu temel blok pozisyonunda durur. İşaretle düzgün ve hızlıca file önünde hareket ederek, 3 numaradan blok yapar yere düşer ve 4 numaraya doğru hareketine devam eder ve burada iki kere blok sıçraması yapar ve 3 numaraya geri döner harekete devam eder. (15sn)

Filenin her iki yanında sonlarında ve ortalarında oyuncunun blok için sıçrayacağı 6 işaretli nokta vardır. 2 numarada temel blok pozisyonunda bir oyuncu vardır. İşaretle oyuncu 3 numaraya doğru hareketle başlar ve her noktada blok sıçraması yapar.(15-20sn)

Oyuncu fileden 6m mesafededir. İşaretle ayak çekemeye başlar, sonraki işaretle fileye doğru gider ve blok zıplaması yapar;sonrada ayak çektiği yere yan adımla geri döner. ( 20-25sn)

Oyuncu 1 numarada dip çizgi önünde yüzü fileye dönük bekler işaretle öne adım yapıp 2 numaraya doğru depar atıp, blok sıçraması yapar. Yere düştükten sonra 3 numaraya doğru gider ve açılarak hayali smaç hareketi yapar ve bunu 4 numarada tekrarlar. Yere düşünce geri döner 5 numaraya depar atar ve hareketi öne plonjonla bitirir.

Oyuncu 2 numarada 3m çizgisi üstünde yüzü fileye doğru dönük pozisyonda, işlaretle 2-3-4 numaralarda sıra ile hayali smaç hareketi yapar. Üç smaçtan sonra sol arkaya doğru geri geri açılır ve orada ( 5 no) ayak çekme yapar. Antrenör 3 numaradan antrenör sertçe göğüsten sağlık topu atar.Oyuncu topu geri atar atmaz, hızlıca yan arka arkaya hareket eder (6 no) çalışmayı tekrarlar ve son olarak 1 no?ya gider ve antrenörden gelen topu geri atarak çalışmayı bitirir. 2-3 tekrar

Bir Cevap Yazın