‘Voleyboldan Farkı’

‘Voleybol ile Farkı 
VOLEYBOL İLE OTURARAK VOLEYBOLUN KARŞILAŞTIRILMASI
Bir sporun pratik ve teorisinin tamamlayıcı olması gerektiği yönündeki düşünce, oturarak voleybol için kesinlikle doğrudur.
Bu kitaptaki egzersizlerle nasıl çalışmak gerektiğini kontrol etmenin en iyi yolu, sunulan materyali denemektir.
Birçok insan, oturarak voleybolla şu ya da bu şekilde temas halinde olacaktır. Bu alanda deneyimi olmayan sizler arasında yer alanları unutmamak için, voleybol ve oturarak voleybol arasındaki bir karşılaştırma, bazı bilgileri açıklığa kavuşturmanın en etkili yoludur.
"Oturarak voleybol nedir" sorusu aşağıdaki tablolardan sonra büyük oranda yanıtlanmış olacaktır.

*1  Bu anda, karışık oyunlara ulusal bir seviyede hala izin verilmektedir. Oyuncular arasındaki büyük farkları yarı yarıya karşılamak başka bir deyişle turnuvalarda ağ yüksekliğinin düşürülmesi olabilir (1,10 m).

*2  Daha az hareketlilik sebebiyle, bir servis aktarma sıklıkla üstten yapılacaktır.

*3 Kısmen not 2 ile bağlantılı olarak, üstten bir top birkaç yükseklikte (bölgede) oynanacaktır.

*4  Oturarak voleybolda, servis bloğu bir gerekliliktir. Bunun dışarıda bırakılması (karşılaştırınız FIVB kuralları) bir izleyici oyunu olarak oturarak voleybol üzerinde  olumsuz bir etkiye yol açacaktır

*5 Bu kuralın bir istisnası (yerle temasın kaybı) bir plonjonla defans hareketi ile yapılır; burada, vücut zeminin üzerinde yükseltilir ve top, hareketten sonra ağın kendi tarafında kalır.
Sonuç

Sınırlı hareketlilik ve bir hareket sırasında oyuncuların filede "ayakta durmalarına" izin veren kuralların olmaması karşısında, saha büyüklüğü ve file yüksekliğindeki değişiklikler, oturarak voleybol için mantıklıdır.
Oyun-teknik bakış açısına göre, esas sorun, kolların çifte fonksiyonudur. Bu oyun sıradan voleyboldan zaten çok daha hızlı olduğu için, engelin derecesine bağlı olarak, yüke (hareket/oynama) özellikle dikkat edilmelidir.

Güvenlik ve yer

Ne yazık ki, bu konuya çok az ilgi gösterilmektedir! Saha çevresinde daha fazla yere sahip olmamıza rağmen (18'e 9 ile 10'a 6 m), sıralar, hakem masaları, vb. gibi birkaç engel oyun sahasına sıklıkla çok yakındır. Sahaya birçok çalışma yakın olduğu içi, bir kafa yaralanması düşünülmeyecek şey değildir.
Daha az önemli olmayan başka bir konu şudur: zeminin durumu. Eller ve zeminle temas yüzünden, özellikle üstten oynarken, toz ve diğer 'normal' kir kısa süre içinde gözlere girecektir.
İyice süpürülmüş ve temizlenmiş bir zemin kesinlikle lüks değildir!
Son olarak, mevcudiyet talepleri, giriş kolaylığı ve spor yerinin kullanılışlığı vardır. İyi ki, inşaatın planlanma safhalarından itibaren bu talepleri hesaba katmak için bu standart bir uygulama haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın